بلاگ

چای یکی از نوشیدنی‌های محبوب افراد مختلف در جهان به ویژه در ایران می‌باشد. چای در مکان‌های مختلفی کشت می‌شود و روندهای تولید مختلفی را طی می‌کند. انواع مختلفی از برندهای چای وجود دارند که در بازار عرضه می‌شوند و هریک ویژگی‌هایی دارند. در این بین برخی چای خارجی را دوست دارند و برخی چای اصیل ایرانی را ترجیح می دهند. این یک نوشیدنی برای تمام فصول است و به ویژه در سراسر ایران به عنوان نوشیدنی اصلی در طول روز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین چای در رسم و رسومات ایرانی نیز جایگاه ویژه ای دارد.

این محصول از گیاه چای تهیه می‌شود و در شهرهای مختلف به ویژه شمال ایران قابل کشت است. تفاوت چای ایرانی و خارجی در موارد مختلفی است که تأثیر زیادی در طعم و عطر آن دارند. برای اینکه این تفاوت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید ابتدا ویژگی‌های هریک را به خوبی بشناسیم و با انواع آن ها آشنا شویم. تفاوت چای ایرانی و خارجی معمولاً در عطر، طعم، رنگ و خواص آن ها می باشد. در این مقاله به طور کامل به این موارد اشاره خواهد شد.

 

چای ایرانی چیست؟

محصول چای ایرانی اصل که در شمال ایران به صورت عمده تولید می‌شود و یکی از تجارت‌های مهم این بخش از کشور محسوب می‌شود، در فصل های پاییز، بهار و زمستان کشت می‌شود. بهترین نوع آن که به کشت اول نیز مشهور است، چای بهاره می باشد. این چای بهترین کیفیت را دارد و رنگ و عطر آن می تواند کیفیت آن را اثبات کند. افرادی که به نوشیدن چای اصل خو بگیرند، دیگر کم تر می توانند با انواع دیگر آن ارتباط برقرار کنند. این چای‌ها رنگ بسیار خوبی دارند و می توانند به عنوان یک محصول اورجینال و درجه یک شناخته شوند. برگ‌های چای که در فصل بهار کشت و تولید می‌شوند، طعم تلخی ندارند و شما می‌توانید یک طعم خوش را کنار رنگ و بوی عالی در کنار هم داشته باشید.

البته این چای‌ها کمی طعم گس دارند که ممکن از به مذاق برخی خوش نیاید و بعضی افراد آن را دوست نداشته باشند. از طرفی بسیاری از افرادی که به چای اصل علاقه‌مند هستند و به اصطلاح چای خور هستند، آن را می پسندند. از طرف دیگر چای‌هایی که در فصول تابستان و یا زمستان کشت می‌شوند، کیفیت چندان بالایی ندارند و طعم آن ها به تلخی گرایش دارد. رنگ آن ها نیز کم تر است و در بسیاری از موارد زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد. لازم به ذکر است که قیمت آن ها نیز یکسان نیست و چای‌هایی که در کشت اولی هستند گران تر به فروش می رسند. با این حال این اختلاف قیمت ارزشش را دارد زیرا کیفیت این نوشیدنی بسیار بالاتر است و خوش طعن تر است.

 


مطلب پیشنهادی : خواص چای سیاه چیست ؟


 

خصوصیات چای ایرانی مرغوب

فرق چای ایرانی با چای هندی یا چای خارجی

همان طور که در قسمت قبل گفته شد، چای ایرانی شامل انواع مختلفی می‌شود که هریک ویژگی‌های مختلفی دارند و تفاوت اصلی و بنیادین آن ها مربوط به فصلی است که در آن کشت می‌شوند. به طور مثال بهترین چای مربوط به فصل بهار است و انواع بی کیفیت آن‌هایی هستند که در فصول تابستان و زمستان تولید می‌شوند. ملاک ارزیابی این چای‌ها معمولاً در موارد مختلفی ذکر می‌شود که ازجمله آن ها می توان به عطر، رنگ و طعم اشاره کرد. این ویژگی ها در هر نوع چای متفاوت هستند و کیفیت آن ها را تعیین می کنند.

از ویژگی‌های چای مرغوب ایرانی که زبانزد است می توان به عطر خوش آن اشاره کرد. معمولاً هرچه چای کیفیت بیشتری داشته باشد، عطر آن نیز بهتر و بیشتر است. همچنین طعم چای در کیفیت آن تأثیر زیادی دارد. معمولاً چای مرغوب ایرانی تلخ نیست و طعم گسی دارد. ماندگاری چای خوب نیز بسیار بالاست و عطر آن نیز می ماند. از مزیت‌های چای اصل ایرانی این است که به خوبی رنگ پس می دهد و بعد از اینکه آن را دم کردید رنگ خوبی ایجاد می‌کند.

 

عطر خوب

یکی از ویژگی‌های بارز چای اصل و مرغوب ایرانی که آن را از انواع دیگر و چای‌های خارجی جدا می‌کند، عطر آن می باشد. معمولاً عطر آن بسیار خوشایند است و ماندگاری بیشتری دارد. چای‌هایی که کیفیت آن ها پایین است، عطر چندانی ندارند و افرادی که به خوبی انواع چای را بشناسند، به سرعت متوجه این موضوع خواهند شد.

 

خوش رنگ

رنگ چای نیز می تواند یکی از گزینه های بسیار مهمی باشد که تفاوت چای ایرانی و خارجی و همچنین چای مرغوب و بی کیفیت را مشخص می‌کند. معمولاً چای‌های مرغوب رنگ تیره ای دارند و به خوبی رنگ پس می دهند؛ یعنی برای رنگ پس دادن زمان زیادی لازم ندارند و البته رنگ تیره آن ها کاملاً خوشایند است و کیفیت آن ها را مشخص می‌کند. چای‌هایی که در فصل بهار کشت می‌شوند از کیفیت بسیار زیادی برخوردار هستند و قیمتشان نیز بیشتر است.

تفاوت چای ایرانی با خارجی

طعم

طعم چای تقریباً مهم ترین ویژگی آن است که در نظر همه می آید و به دلیل اینکه رایج‌ترین نوشیدنی در بین ایرانیان محسوب می‌شود، از اهمیت خاصی برخوردار است. زمانی که چای با کیفیت بنوشید، دیگر رغبتی به نمونه های بی کیفیت آن نخواهید داشت و به صورت روزانه از این نوشیدنی دوست داشتنی استفاده می کنید. طعم چای مرغوب گس است اما تلخ نیست و بسیار خوشایند می باشد.

 

دم کشیدن

چای ایرانی مرغوب زود دم می کشد و رنگ دهی بسیار خوبی دارد. ماندگاری آن نیز بالاست و می‌توانید بین 15 الی 20 دقیقه آن را دم کنید و بعد از نوشیدن چای درجه یک لذت ببرید. معمولاً چای خارجی و انواع نامرغوب آن به مدت بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارند و رنگ دهی آنان نیز قابل مقایسه با انواع درجه یک چای نمی‌باشد.

 

خصوصیات چای خارجی

چای خارجی نیز در مارک‌های مختلفی در ایران به فروش می‌رسد و طرفداران خود را نیز دارد. با این حال به دلیل اینکه مردم ممکن است در تشخیص چای مرغوب دچار اشتباه شوند و علم کافی در این باره را نداشته باشند، بهتر است ابتدا ویژگی ها و تفاوت چای ایرانی و خارجی را بدانند و سپس درباره انواع آن ها اطلاعات کسب کنند. به این دلیل که چای نوشیدنی غالب ایرانیان است و در روز چند بار از آن استفاده می کنند، انتخاب یک نوع بی ضرر و مناسب اهمیت زیادی دارد و می تواند حتی در سلامتی افراد نیز تأثیر ویژه ای داشته باشد. در این بخش به توضیح ویژگی‌های چای خارجی می‌پردازیم.

 


مطلب پیشنهادی : دمنوش گل گاوزبان یک فنجان آرامش و سلامت


 

رنگ

چای خارجی نیز مانند انواع مارک‌های داخلی، شامل برندهای مختلفی می‌شود که با کیفیت های گوناگون و همچنین اختلاف در قیمت به فروش می‌رسد. این چای‌ها در بسیاری از موارد دارای اسانس ها و مواد شیمیایی هستند که باعث می‌شود در طولانی مدت به بدن ضرر بزند و از آنجایی که این رنگ ها طبیعی نیستند، می توانند ناسالم باشند.

 

طعم

طعم چای خارجی نسبت به انواع چای اصل و داخلی کمی تلخ تر است و طعم آن ها نیز با افزودنی ها و مواد شیمیایی به وجود می آید و مانند رنگ آن ها مصنوعی می باشد. به دلیل اضافه شدن این مواد، مصرف مکرر آن ها می تواند آسیب زا باشد.

 

عطر

عطر چای خارجی نیز با چای داخلی و اصل قابل مقایسه نیست و اغلب عطر کم‌تری دارد. انواع مرغوب چای خارجی نیز که عطر خوشی دارند، دارای اسانس و افزودنی هایی هستند که این عطر را به صورت مصنوعی در آن ها ایجاد می‌کند و مصرف آن ها مضر خواهد بود. به طور کلی چای ایرانی و مرغوب بهترین گزینه برای مصارف هر روزه محسوب می‌شود که نه تنها مضر نیست، بلکه خواص زیادی نیز دارد.

 

تفاوت چای ایرانی و خارجی چیست؟

تفاوت چای خارجی با ایرانی

همان طور که پیش از این هم به این نکته اشاره شد، چای اصیل ایرانی که در شهرهای شمالی آن کشت می‌شود، خواص بسیار زیادی دارد و طعم، عطر و رنگ آن طبیعی است. این طبیعی بودن باعث می‌شود در اثر مصرف هر روزه آن دچار مشکل نشوید زیرا هیچ‌گونه مواد افزودنی و مصنوعی ندارد و دم کردن آن نیز بسیار راحت است. رنگ مناسب، عطر فوق‌العاده و طعم بی نظیر آن باعث می‌شود طرفداران بسیاری داشته باشد و بسیاری برای تهیه این محصولات اقدام کنند. به طوری که کشاورزان زیادی به تولید محصولات مورد تقاضای مشتریان می پردازند. در این بخش به مقایسه و بیات تفاوت چای ایرانی و خارجی می‌پردازیم.

 

رنگ

رنگ در چای ایرانی و خارجی یکی از مؤلفه های مهم برای تشخیص این دو می باشد. تفاوت چای ایرانی و خارجی در رنگ این است که انواع داخلی آن کم رنگ تر هستند و چایی که در کشورهای دیگر کشت می‌شود، به سرعت رنگ پخش می کنند؛ اما چای ایرانی معمولاً زمان بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارد. یکی از دلایل عمده ای که برخی به خرید چای خارجی گرایش دارند نیز همین نکته است. با اینکه ممکن است افرادی کم رنگ بودن چای را به عنوان یک نقص در نظر بگیرند، با این حال چای‌هایی که در بهترین رده در جهان قرار دارند، کم رنگ می‌باشند. البته مسائلی مانند محل کشت، شیوه دم کردن و ژنتیک گیاه روی رنگ آن تأثیر می‌گذارند. خوب است بدانید که اگر چای‌هایی که برای رنگ تیره تر در آن ها مواد افزودنی می‌ریزند را مکرراً مصرف کنید، دچار آسیب خواهید شد.

احساس درد در بخش های مختلف سر، ایجاد مشکل در فرآیند رشد کودکان و خردسالان، آسیب دیدن دندان ها و لثه و یا پوسیدگی دندان، مشکلات عصبی، خشکی و چروک شدن پوست، سرگیجه حین حرکت و بسیاری از مشکلات دیگر از نمونه آسیب هایی هستند که ممکن است فرد در اثر مصرف چای‌هایی با رنگ‌های شیمیایی، دچار آن ها شود.

 

طعم

تفاوت چای ایرانی و خارجی در طعم نیز می باشد. طعم چای اصیل ایرانی به ویژه مواردی که مرغوب تر است و در فصل بهار کشت می‌شود، مزه‌ی گسی دارد که به آن چای دبش هم می‌گویند. این طعم به خاطر آزاد شدن ماده ای به اسم تیافلاوین ایجاد می‌شود که احساس نشاط و سرزندگی را در فرد ایجاد می‌کند و این نکته در چای خارجی دیده نمی‌شود و یا کم تر است. به همین جهت طعم آن ها به تلخی می زند. این ماده باعث می‌شود چای رنگ شفافی هم داشته باشد و طعم بهتری بگیرد.

 

عطر

عطر چای ایرانی زبانزد است و به ویژه چای کشت اول عطر بی نظیر و ماندگاری دارد. از همه مهم تر، این عطر ها طبیعی هستند و آسیبی به فرد نمی رسانند. با این وجود در چای خارجی از افزودنی ها و اسانس‌های مختلفی استفاده می کنند تا عطر خوبی ایجاد نمایند. با این حال این اسانس ها مضر هستند و ممکن است به سلامتی افراد آسیب می‌زنند.

 

خواص

چای ایرانی خواص زیادی دارد که باعث می‌شود افراد به استفاده از آن تمایل زیادی نشان دهند. این چای هیچ‌گونه عوارضی ندارد با اینکه مصرف انواع خارجی که اسانس دارند می تواند مضر باشد. این چای طعم و عطر واقعی را به شما هدیه می دهد و همچنین رنگ خوبی را ایجاد می‌کند که دارای اسانس نیست.

 

جمع بندی

تفاوت چای ایرانی و خارجی در مواد مختلفی است که در این مقاله به طور عمده و دقیق به آن ها اشاره کردیم. چای ایرانی اصیل بسیار مرغوب است و به دلیل اینکه عطر، طعم و رنگ آن طبیعی است و از خود گیاه می آید، به ویژه به این خاطر که اسانس ندارند، علاوه بر اینکه مضر نیستند، خواص زیادی نیز دارند و با بدن سازگار هستند. اگر می خواهید چای ایرانی یا خارجی تهیه کنید، بهتر است از یک منبع معتبر که مارک ها و برندهای اصل و مرغوب را پوشش می دهد خرید کنید. شما می‌توانید انواع چای خارجی و ایرانی را از برند احمد دادخواه تهیه کنید. برای مشاهده محصولات می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید.

 

اگر این مقاله برایتان مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در print
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

خروج

اسکرول به بالا