بلاگ

چای یکی از نوشیدنی های بسیار رایج در ایران است که افراد مختلف روزانه از آن استفاده می کنند. در حقیقت این نوشیدنی سال هاست توسط اکثر ایرانی ها به عنوان یک نوشیدنی محبوب در ساعات و موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و حتی به سنت ها هم وارد می شود. در دنیای امروز نوشیدنی های بسیاری وجود دارند که عطر و طعم آن ها باهم متفاوت است.

همچنین هریک از آن ها خواصی دارند که می تواند روی سلامتی و روند عملکرد بدن تأثیر داشته باشد. چای سبز نیز در کنار چای سیاه یکی از گیاه های دم کردنی بسیار مفید است که در سال های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته است. این گیاه علاوه بر اینکه بسیار خوش عطر و طعم است، خواص زیادی نیز دارد. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین چای سیاه و سبز و خواص هریک را به طور کامل بیان کنیم. با ما همراه باشید.

خواص چای سیاه

زمانی که چای سیاه را به صورت مداوم و روزانه مصرف می کنید، در حقیقت می توانید از بسیاری از خواص آن نیز بهره‌مند شوید. این نوشیدنی می تواند از بروز حمله قلبی و همچنین حملات مغزی پیشگیری نماید. چای سیاه همچنین می تواند در درمان بیماری های مختلفی نیز تأثیر بگذارد. این نوشیدنی حتی می تواند باعث لاغری نیز شود. البته نباید مواد قندی و چاق کننده را به صورت روزانه همراه آن مصرف کنید.

این نوع پرمصرف‌ترین نوع چای در جهان است. با وجود نوشیدنی های مختلفی مانند قهوه و دیگر انواع کافئین، این چای هنوز هم بعد از آب پراستفاده‌ترین نوشیدنی جهان محسوب می شود. برگ چای سیاه شامل کلسیم، سدیم، پتاسیم، منیزیم، پیگمان فلاونیک، باز پوریک، انواع ویتامین ها، تانن، کلروفیل و کافئین است. در ادامه به برخی از مهم ترین فواید آن اشاره می کنیم.

سلامت قلب

یکی از خواص چای سیاه بهبود وضعیت قلب و حفظ سلامت آن است. قلب نیز یکی از مهم ترین اندام های حیاتی بدن هر انسان است. این عضو خون اکسیژن دار را پمپاژ می کند و از این طریق باعث می شود اکسیژن به اندام های مختلف بدن و سلول ها برسد.

همچنین روند از بین بردن دی اکسید کربن را در بدن بهبود می بخشد. در چای سیاه فلاون وجود دارد و به همین دلیل به گفته دانشمندان برای تقویت سلامت قلب مفید است. 3 فنجان چای سیاه در طول روز می تواند ابتلا به بیماری ها و عارضه های قلبی را کاهش دهد.

چای سبز

چای سبز ترش (حاوی لیمو)

جلوگیری از دیابت

با توجه به نوع زندگی و رژیم های غذایی نادرست، خطر ابتلا به بیماری های دیابتی برای بسیاری از افراد وجود دارد. شما می توانید با نوشیدن چای به صورت روزانه و مصرف آن بدون مواد قندی زیاد، خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید. از این طریق بدن به انسولین حساس می شود و از اختلالات عملکرد سلول ها پیشگیری می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از خواص چای سیاه این است که می توانید آن را به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز مصرف کنید. این ماده در تقویت رادیکال های آزاد اکسیژن مؤثر است. در شرایط عادی این رادیکال ها تمایل به تغییر دی ان ای دارند و می توانند روند کار سلول ها را منحل کنند.

به همین دلیل ممکن است این نکته باعث التهاب در برخی مسیر های بدن و در نتیجه استرس به سیستم ایمنی شود. چای سیاه به بدن کمک می کند تا رادیکال های آزاد اکسیژن را بیرون بریزد و در نهایت سلول ها خودشان را بازیابی می کنند. در چنین شرایطی روند کار بدن بهبود پیدا می کند و سیستم ایمنی تقویت می شود.

خواص چای سبز

چای سبز نیز مانند چای سیاه خواص بسیاری دارد. به گونه‌ای که بسیاری از افراد در سال های اخیر آن را جایگزین چای سیاه کرده‌اند و یا آن را مانند چای سیاه در برنامه غذایی روزانه شان جای می دهند. چای سبز را می توان به عنوان یکی از سازگارترین و بهترین نوشیدنی های جهان دانست که طرفداران زیادی نیز دارد.

یکی از ترکیبات این چای کاتچین است که به طور تجربی و علمی نیز فایده آن اثبات شده است. یکی دیگر از فواید چای سبز که به آن شهرت دارد، کاهش وزن می باشد. این چای خاصیت چربی سوزی دارد و آرام بخش نیز می باشد. علاوه بر این ها، این چای فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین نمونه های آن اشاره خواهیم کرد.

تفاوت بیثن چای سیاه و سبز

شامل ترکیبات بیواکتیو

این چای ترکیبات سالم و مفید زیادی دارد. یکی از مهم ترین مواد موجود در آن پلی فنول ها هستند که از ترکیبات طبیعی محسوب می شوند و برای سلامتی بدن کاربرد دارند. همچنین چای سبز التهابات را کاهش می دهد و در مبارزه با انواع سرطان مفید است. یک نوع کاتچین به اسم اپی گالو کاتچین نیز در آن وجود دارد که دارای آنتی اکسیدان می باشد.

این مواد از صدمات سلولی به بدن پیشگیری می نمایند و تشکیل رادیکال های آزاد در بدن را کم می کنند. از این طریق نیز مقاومت و سلامت سلول ها و گلبول های بدن را بالا می برند. از این رو چای سبز خواص درمانی دارد و برای بدن بسیار مفید خواهد بود.

کمک به کم کردن وزن

یکی از مهم ترین و البته مشهورترین تأثیرات مصرف روزانه چای سبز نیز کاهش وزن است. از آنجایی که یک سوم جمعیت جهان با اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند، این نوشیدنی گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود. این چای شامل اپی گالو کاتچین است که به افراد کمک می کند تا با کاهش چربی بدن، کاهش سایز را در ناحیه دور کمر تجربه کنند.

چگونه چای سبز باعث کاهش وزن می شود؟

این چای به نوعی باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود و کافئین و کاتچین موجود در آن، باعث می شوند اکسیداسیون چربی تحریک شود. همچنین اپی گالو کاتچینی که در آن وجود دارد، ژن هایی که در تجزیه چربی نقش دارند را تحریک می کند. در نهایت از این طریق می توانید چربی شکم را از طریق چای سبز تا 37 درصد کاهش دهید.

از طرفی این چای در دمای بدن و تولید گرمای آن اثر می گذارد و از این طریق بدن را برای لاغری تحریک می نماید. اپی گالو کاتچین و کافئین چای سبز باعث می شوند ژن ها و هورمون های گرسنگی تنظیم شوند و حس گرسنگی در شما کاهش پیدا می کند.

همچنین این چای احساس خستگی را کاهش می دهد و باعث می شود سرعت فعالیت های فیزیکی شما بیشتر شود. کالری این چای صفر است و همین نکته باعث می شود بدون نگرانی بتوانید آن را مصرف نمایید.

تفاوت بین چای سیاه و چای سبز

همان طور که گفته شد، هم چای سیاه و هم چای سبز از نوشیدنی های بسیار محبوب در جهان هستند که هریک خواص زیادی دارند. در این بخش قصد داریم تفاوت های آن ها را بررسی کنیم. در حقیقت هردوی آن ها از برگ های گیاهی به نام کاملیا سیننسیس محسوب می شوند. مهم ترین نکته‌ای که به عنوان تفاوت بین آن ها مطرح می شود، این است که چای سیاه در روند تولید تخمیر می شود.

با این حال این اتفاق برای چای سبز نمی افتد. طی این روند برگ های چای سیاه در معرض هوا قرار داده می شوند و برای تخمیر شدن در نظر گرفته خواهند شد. طی تماس با هوا این برگ ها رنگ تیره و قهوه‌ای مانندی به خود می گیرند. برای تولید چای سبز راه های دیگری را پیش می گیرند تا بتوانند از تخمیر آن پیشگیری نمایند. یکی از این اقدامات این است که چای سبز را در ظروف بزرگی تفت می دهند.

چای سبز بهتر است یا چای سیاه؟

این دو گیاه تشابهات و فواید مشترک زیادی دارند. به طور مثال هر دو برای بالا بردن ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری های عروقی عالی هستند. با این حال ترکیبات آنتی اکسیدان آن دو باهم متفاوت است. به همین جهت تأثیری که بر روند کار عروق دارند، متفاوت خواهد بود.

یک فرق مهم بین چای سیاه و سبز، این است که چای سبز فواید آنتی اکسیدان بیشتری دارد. البته در برخی تحقیقاتی که در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا انجام شده است، می گویند هر دوی آن ها تأثیرات آنتی اکسیدانی مشابهی دارند.

از طرفی هر دوی آن ها شامل کافئین می شوند. با این حال تفاوت چای سیاه و سبز در این است که کافئین موجود در چای سیاه بیشتر است؛ بنابراین افرادی که به کافئین بیشتری علاقه‌مند هستند، از چای سیاه استقبال می کنند. در مقابل چای سبز بهترین گزینه برای افرادی است که به کافئین حساسیت دارند.

البته چای سبز ترکیبی به نام آمینو اسید دارد که بسیار آرام‌بخش است. هردو چای تانن دارند و مزه گس در آن ها وجود دارد. این ماده در صورت مصرف زیاد باعث می شود حالت تهوع پیدا کنید و معده‌تان تحریک شود.

جمع‌بندی

به طور کلی هم چای سبز و هم چای سیاه خواص بسیار زیادی دارند که در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند. تنها تفاوا چای سیاه و سبز این است که میزان آنتس اکسیدان چای سبز بیشتر است و همچنین کافئین چای سیاه بیشتر می باشد. شما می توانید با نوشیدن میزان متوسط و استاندارد از هرکدام، بهترین نتیجه را دریافت کنید و از هردوی آن ها لذت ببرید.

البته در صورتی می توانید از خواص آن بهره‌مند شوید که نمونه های اصل را تهیه کنید. شما می توانید برای خرید چای سیاه و چای سبز مرغوب و درجه یک با قیمت مناسب، به سایت احمد دادخواه مراجعه کنید. تمامی محصولات این سایت بالاترین کیفیت را دارند.

اگر این مقاله برایتان مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

Rate this post
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در print
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

خروج

اسکرول به بالا