بلاگ

جالب است بدانید که تفاوت یک فنجان چای خوش رنگ و خوش طعم در کشورهای متفاوت، تنها در انواع چای مورد مصرف آن کشور خلاصه نمی‌شود و مراسم سرو و چگونگی دم نمودن این نوشیدنی در کشورها و فرهنگ‌های متفاوت آسیایی، اروپایی و آمریکایی متفاوت است. همراه ما باشید تا با آداب خوردن چای در کشورهای مختلف آشنا شوید.

آداب خوردن چای در یک تعریف استاندارد

آداب نوشیدن چای به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که از هنگام دم کردن تا سرو چای انجام می‌شود. رسوم نوشیدن چای در قرون متفاوت در کشورهای مختلف از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و این همه تفاوت در روش‌های منحصر به فرد آماده سازی، پذیرایی و نوشیدن چای در سراسر جهان باعث شده است تا ما در این مقاله به آداب چای خوردن در نقاط مختلف جهان بپردازیم.

آداب چای خوردن در مهمانی

آداب نوشیدن چای در مهمانی‌ها و دور همی‌ها کمی با نحوه نوشیدن چای در خانه خودمان متفاوت است. برای مثال این روزها اکثر افراد چای را در لیوان، استکان و یا فنجان‌های دسته دار نوش جان می‌کنند و کمتر کسی از نعلبکی استفاده می‌کند؛ بنابراین در هنگام سرو شدن چای تقاضای نعلبکی نکنید زیرا ممکن است بسیاری از افراد اصلاً نعلبکی در خانه‌شان نداشته باشند.

سعی کنید تا چای را در دمای مناسب خودش نوش جان کنید تا در موقع خوردن چای مجبور به هورت کشیدن نشوید. از فوت کردن و نوشیدن چای با صدای بلند خودداری کنید، زیرا ممکن است با فوتی بلند چای تا شعاع یک متری پاشیده شود.

ممکن است شما هم عادت ناپسند خیس کردن قند به وسیله چای را داشته باشید، بهتر است از انجام دادن این حرکت در مهمانی‌ها خودداری کنید.

از برخاستن و رفتن به آشپزخانه برای دریافت لیوان بزرگ چای برای افرادی که چای را فنجانی مصرف نمی‌کنند، خودداری کنید. با برگشت به خانه شما می‌توانید ۲ لیتر چای مصرف کنید، بنابراین بهتر است در مهمانی به این نکات توجه کنید. همراه ما باشید تا با آداب خوردن چای در کشورهای مختلف آشنا شوید.

آداب خوردن چای در کشور های مختلف

چای به عنوان اولین نوشیدنی محبوب در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. کشورهای متفاوت در نحوه دم کردن و سرو چای ممکن است با توجه به فرهنگ و میزان اهمیتی که چای در فرهنگ آن‌ها دارد، متفاوت عمل کنند. در ادامه مقاله قصد داریم تا شما را با آداب چای خوردن در کشورهای مختلف آشنا کنیم، همراه ما باشید.

آداب خوردن چای در ایران - قهوه خانه علی درویش، یکی از قدیمی ترین قهوه خانه های تهران - تاسیس 1298

آداب خوردن چای در ایران – قهوه خانه علی درویش، یکی از قدیمی ترین قهوه خانه های تهران – تاسیس: 1298

آداب خوردن چای در ایران

استفاده از عبارت «تشریف بیارید یه چای در خدمتتون باشیم» خودش به تنهایی می‌تواند جایگاه خاص چای در فرهنگ ایرانی‌ها را نشان دهد. با این که به طور رسمی و تاریخی کمتر از دو قرن است که چای در ایران مصرف می‌شود، ولی این نوشیدنی خیلی سریع توانست جای قهوه را در بین نوشیدنی‌های محبوب ایرانی‌ها بگیرد. ایرانی‌ها در فرهنگ‌هایی مثل چای آوردن برای عروس، نوشیدن چای آتشی در طبیعت، پذیرایی کردن از مهمانان با چای تازه دم و مصرف چای در صبحانه نشان داده‌اند که چقدر طرفدار این نوشیدنی هستند. در ایران چای‌های مختلفی مثل چای سبز، چای سیاه و چای سفید مصرف می‌شود. مردم ایران چای را به همراه شکلات، قند، مویز، کشمش، خرما و در کنار زنجبیل، دارچین و یا نبات در زمان‌های مختلف مصرف می‌کنند.

نرخ نامه قهوه خانه علی درویش

نرخ نامه قهوه خانه علی درویش

آداب خوردن چای در مراکش

مراکشی‌ها اعتقاد دارند که نوشیدن چای می‌تواند خستگی را از تن خارج کند. مورخان دقیقاً نمی‌دانند که چای چه زمانی وارد فرهنگ مراکشی‌ها شد، ولی طبق اسناد موجود از قرن ۱۲ به بعد چای بخش مهمی از فرهنگ مراکش شد و نشانه‌ای از مهمان‌پذیر بودن فرهنگ این کشور است. در مراکش چایی در یک استکان کمر باریک و ظریف با قوری زیبا و سنتی که معمولاً به صورت مستقیم روی آتش گذاشته شده است، دم و سرو می‌شود.

آداب خوردن چای در مراکش - چایخانه سنتی

آداب خوردن چای در مراکش – چایخانه سنتی

مراکشی‌ها برای تهیه چای به سراغ چای سبز باروتی می‌روند. بسیاری از مراکشی‌ها برای شیرین شدن چای به آن شکر اضافه می‌کنند. چای مراکشی رنگ کهربایی دارد و خبری از قرمزی چای در این نوشیدنی نیست. اغلب مراکشی‌ها با اضافه کردن یک برگ نعناع تازه چای را از ارتفاع بالایی به استکان می‌ریزند و این نوشیدنی را به همراه میوه خشک، شکلات تلخ یا به تنهایی سرو می‌کنند.

آداب خوردن چای در روسیه. تابلو هنری همسر تاجر اثر بوریس میخایلوویچ کوستودیف

آداب خوردن چای در روسیه – تابلو هنری همسر تاجر اثر: بوریس میخایلوویچ کوستودیف

آداب خوردن چای در روسیه

نوشیدن چای داغ به خاطر آب و هوای سرد این کشور، قدمت بسیار طولانی در این ناحیه از جهان دارد. چای به عنوان یک نوشیدنی ملی در روسیه شناخته می‌شود. تقریباً تمام افراد این کشور عادت دارند تا پس از اتمام به وعده غذایی به همراه دسر چایی بنوشند. جالب است بدانید که روسی‌ها مانند ایرانی‌ها از سماور برای دم کردن چای استفاده می‌کنند. اغلب خانه‌های روسی دارای سماوری با طرح سنتی و یا مدرن هستند در روسیه نیز مانند ایران چای در کنار دسرهای شیرین یا شکر و نبات سرو می‌شود.

آداب خوردن چای در پاکستان - یک قهوه خانه در پاکستان - منبع: گوگل

آداب خوردن چای در پاکستان – یک قهوه خانه در پاکستان – منبع: گوگل

آداب چای خوردن در پاکستان

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که دوست داشتنی‌ترین نوع چای در کشور پاکستان یک نوشیدنی صورتی رنگ است که به آن نوشیدنی پرطرفدار نون چای گفته می‌شود. در حقیقت مردم پاکستان چای سبز، چای سیاه و چای سفید را دوست دارند. نون چای ترکیبی از گیاهان ترش، ادویه، شیر، پسته و چای می‌باشد. ادویه‌های موجود در این نوشیدنی همان گیاهانی هستند که در قسمت کشمیر رشد می‌کنند. در رابطه با نحوه سرو و آداب خوردن چای در پاکستان لازم است بدانید که این مردم دوست داشتنی مانند ایرانی‌ها چای را به همراه همین ادویه‌ها دم کرده و پس از نیم ساعت آن را نوش جان می‌کنند.

آداب خوردن چای در چین - مراسم سنتی چای با لباس های سنتی مخصوص در چین

آداب خوردن چای در چین – مراسم سنتی چای با لباس های سنتی مخصوص در چین

آداب خوردن چای در چین و ژاپن

تعجب نکنید ولی چایی در چین در پزشکی و پخت غذا نیز استفاده می‌شود. در حقیقت کشور چین خاستگاه اصلی چای بوده و چینی‌ها همیشه بهترین چای‌ها را به سراسر جهان صادر می‌کردند. جالب است در رابطه با آداب نوشیدن چای در چین به این نکته توجه کنید که ظرف چای خوری سنتی چینی‌ها دارای قسمتی کاسه‌ای و درپوش‌دار می‌باشد. چای‌های محبوب و جدید چینی‌ها به شکل‌های قالبی مصرف می‌شود. این قطعات مکعبی و گرد هستند و افراد با انداختن این قطعات درون آب جوش و دم کردن آن‌ها این نوشیدنی را میل می‌کنند.

آداب خوردن چای در ژاپن - مهمانی چای کایوتو در فرهنگ ژاپن منبع گوگل

آداب خوردن چای در ژاپن – مهمانی چای کایوتو در فرهنگ ژاپن – منبع: گوگل

در کشور ژاپن نیز چای از دانه‌های آسیاب شده چای سبز تهیه می‌شود. اولین بار راهبان چینی چای را به کشور ژاپن آوردند و آماده‌سازی و سرو چای را به ژاپنی‌ها آموختند. در این روش خاص، نوشیدن چای ممکن است به خاطر طولانی بودن مراحل آماده سازی و سرو تا چهار ساعت ادامه داشته باشد.

آداب خوردن چای در انگلستان - اثر هنری چای عصر گاهی از kate greenaway 1886

آداب خوردن چای در انگلستان – اثر هنری چای عصر گاهی از kate greenaway 1886

آداب خوردن چای در انگلستان

انگلیسی‌ها چای را به مدل‌های مختلفی سرو می‌کنند گاهی به همراه شکر، گاهی به همراه شیر، گاهی هم با استفاده از لیمو طعم چای را به سمت ترشی تغییر می‌دهند. چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های انگلیسی‌ها بوده و از گذشته تا به امروز این افراد زمان خاصی را در طول روز برای نوشیدن چای و گپ زدن یا افراد خانواده در نظر می‌گرفته‌اند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که برای اولین بار عادت چای خوری از زمان چارلز دوم به فرهنگ این کشور وارد شد. امروزه بیشترین مصرف چای در بین کشورهای غربی متعلق به کشور انگلستان است. انگلیسی‌‌ها از برخی از کشورهای آسیایی هم بیشتر چای مصرف می‌کنند.

این هم یک نمونه تجملاتی از آداب خوردن چای در انگلستان

این هم یک نمونه تجملاتی از آداب خوردن چای در انگلستان

جمع بندی

چای یک محصول زراعی بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود و آداب خوردن چای در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. این فرهنگ متناسب با آداب و رسوم محلی و شرایط اقلیمی در نقاط مختلف جهان متفاوت است. در این مقاله سعی داشتیم تا آداب نوشیدن چای را در کشورهای مختلف مقایسه کنیم، امیدواریم اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار گرفته شده باشد.

اگر این مقاله برایتان مفید بود لطفاً به آن ستاره بدهید

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در twitter
توئیتر
اشتراک گذاری در print
پرینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

خروج

اسکرول به بالا